Mapa Běloruska

Vlajka BěloruskaHlavní město: Minsk | Rozloha: 207 600 km² | Počet obyvatel: 10 045 237 (rok 1999) | Jazyk: běloruština a ruština

Bělorusko je jednou z bývalých Sovětských republik. Většina země je pokryta nížinami, které jsou protkány říčkami, řekami a četnými jezery. Jezer je tu okolo jedenácti tisíc, ale pouze málo z nich je velkých. Krom jezer je tu také bezpočet bažin, které neodmyslitelně utváří běloruskou přírodu. Nachází se zde největší souvislá bažinatá plocha v Evropě.
Část území v oblasti Pripjať na hranicích s Ukrajinou je doposud nepřístupná kvůli havárii v Černobylu v roce 1986. Dále Bělorusko sousedí s následujícími zeměmi: Polsko, Rusko, Litva, Lotyšško.

Hlavním a největším městem země je Minsk, posetý pravoslavnými kostely. Dalšími velkými městy jsou Brest, Gomel či Grodno. Používanou měnou je Běloruský rubl. Jako písmo se využívá azbuka.

Bělorusko je k dubnu 2012 poslední diktaturou v Evropě. Pevnou rukou zde už od roku 1994 vládne autoritativní vládce Alexandr Lukašenko, který silně potlačuje jakoukoliv opozici.

Oproti středoevropskému času je třeba přičíst hodinu, Bělorusko se nachází v pásmu času východoevropského. Země nepatří do evropské unie


Dále doporučujeme: « Mapy evropských zemí | Mapa Finska »