Mapa Finska

Vlajka FinskaHlavní město: Helsinki | Rozloha: 338 145 km² | Počet obyvatel: 5 350 000 | Jazyk: finština, švédština

Finsko je severská země známá pro tisíce jezer a soby, přítomné na každém suvenýru. Zatímco nížinatý jih Finska je jezery doslova poset, na severu, v kraji zvaném Laponsko je tomu už trochu jinak. Nížiny tu vystřídají hory a jezer ubude. Na druhou stranu to neznamená, že Laponsko je o něco ochuzeno, právě naopak. Je to jedno z mála evropských území, kam prakticky nedosáhla civilizace.

Lidé tu dodnes žijí v krásné symbióze s přírodou. Je podivuhodné, jaký kontrast může představovat sever a jih země. Zatímco na severu se žije v souladu se starými tradicemi, jih a hlavní město Helsinky představují ukázkovou moderní Evropu.

Zmíněné Helsinky prosluly hlavně svojí typickou architekturou, kde se moderní styly snoubí s historickými budovami. Město navíc leží u moře, konkrétně u Finského zálivu, což dotváří jeho typický obrázek. Dalšími velkými městy jsou Tampere, Turku či Oulu.

Finsko je jedna z mála severských zemí, které přistoupily do Evropské unie a používají měnu euro. Místní čas je východoevropský, tedy oproti nám posunutý o hodinu napřed.

Mapa Finska online

Dále doporučujeme: « Mapa Běloruska | Mapa: Francie »