Mapa: FYROM

Vlajka MakedonieHlavní město: Skopje | Rozloha: 25 713 km² | Počet obyvatel: 2 066 718 | Jazyk: makedonština

Za exotickým názvem FYROM se skrývá název Bývalá Jugoslávská republika Makedonie. Proč tak krkolomně? V sousedním Řecku existuje kraj nazvaný Makedonie a lidé by si to přece mohli plést. A tak vznikl název FYROM. Makedonie je malý vnitrozemský stát na Balkánském poloostrově. Velká část země je pokryta horami.

Dominantním přírodním celkem jsou dvě jezera, o která se Makedonie dělí s Albánií a Řeckem. Přesněji řečeno, s Řeckem se dělí pouze o jedno z nich. Těmi jezery jsou Ohrid a Prespa, obě nesmírně rozdílné, ačkoliv jsou od sebe odděleny pouze náhorní plošinou, kterou představuje Národní park Galičica.

Zatímco Ohrid je kamenitý a průzračný, Prespa je bahnité a kalné. Turisté se zdržují hlavně u Ohridského jezera. Je to hlavní turistická oblast v zemi. Samotné město Ohrid je pravděpodobně nejvyspělejším a nejvýstavnějším makedonským městem.

Hlavní město Skopje narozdíl od Ohridu působí, jako kdyby se tu čas zastavil. Zašedlé budovy zažily nejlepší časy v dobách socialismu a ulice jsou poloprázdné. Kdeže turismus. Zajímavým činí panorama města zejména několik minaretů patřícím zdejším mešitám

Krom krásné přírody do Makedonie táhnou i krásné pravoslavné kláštery posazené v malebných kopcích.

Makedonie nenáleží k Evropské unii, měnou je Makedonský dinár. Čas je zde středoevropský, takže od toho našeho není nijak posunutý.

Mapa Makedonie online

Dále doporučujeme: « Mapa: Estonsko | Mapa: Irsko »