Mapa Islandu

Vlajka IslandHlavní město: Reykjavík | Rozloha: 103 125 km² | Počet obyvatel: 317 630 | Jazyk: islandština

Ostrovní stát ležící těsně u polárního kruhu. Drsné klima a sopečná činnost tu daly vzniknout kouzelné přírodě. Na ostrově se nachází hory i početné planiny, jednou nejznámějších „hor“ je sopka Hekla. Osobitým ostrov činí zejména vulkanická činnost. Díky ní je těsně pod zemí vcelku horko, což se využívá při vytápění domů od podlahy.

Vulkanické činnosti vděčí Island i za existenci proslulých gejzírů, které má na svědomí právě ona geotermální síla. Nejznámější islandský gejzír se jednoduše jmenuje Velký gejzír a vodu chrlí až do výšky šedesáti metrů. Samozřejmě v islandském nitrozemí není jediným.

Krom gejzírů je tu bezpočet ledovcových jezer a vodopádů, které pomalu otupují špičky skal. Nejsilnější z evropských vodopádů, Dettifoss, se nachází právě na Islandu. Dalším evropským nej situovaným na Islandu je největší evropský pevninský ledovec, Vatnajokkul.

Na Island se jezdí samozřejmě hlavně za přírodou, lákavé jsou zejména projížďky divočinou na místních islandských koních. Nicméně nemělo by se zapomínat ani na kulturní stránku ostrova. Hlavní město Reykjavík je nejsevernějším hlavním městem na světě. Má doslova domáckou atmosféru.

Ačkoliv je to jediná skutečně urbanizovaná oblast na ostrově, nejedná se o přelidněné město, spíše naopak. Komorní atmosféra pořád ještě dýchá dobou Vikingů. Jednou z nejkrásnějších památek ve městě je katedrála Hallgrímskirkja působící lehce futuristickým dojmem.

Krom Rejkjavíku na Islandu není moc velkých měst, významné je město Keflavík s mezinárodním letištěm. Island je tradičně neutrální zemí a není členem evropské unie. Používanou měnou je Islandská koruna. Časové pásmo je greenwichské, tedy o hodinu méně, než u nás.

Mapa Islandu online

Dále doporučujeme: « Mapa: Irsko | Mapa Itálie »