Mapa: Litva

Vlajka LitvaHlavní město: Vilnius | Rozloha: 65 200 km² | Počet obyvatel: 3 195 702 | Jazyk: litevština

Bývalá sovětská republika nacházející se na pobřeží Baltského moře. Rovinatá Litva si i přes léta sovětské nadvlády zachovala svého osobitého ducha. A nutno podotknout, že to nebylo vždy snadné. Známý Vrch křížů, Kryžu kalnas, sovětské tanky dvakrát srovnaly se zemí, dvakrát byl znovu postaven. Podobně tragický osud potkal židovský hřbitov v hlavním městě Vilniusu. Byly vybrány náhrobní kameny a vydlážděn s nimi stadion.

Ale i přes to všechno si houževnatí litevci udrželi svojí kulturu a národní identitu. Nicméně zmíněná sovětská nadvláda se na tváři země podepsala. A tak jsou vcelku pěkná historická města obklopena obludnými panelovými sídlišti.

Do Litvy se překvapivě mnoho lidí jezdí rekreovat k moři, k výběžku země zvanému Kurská kosa. Jedná se o podlouhlý výběžek pokrytý dunami, které se hrdě honosí přezdívkou „Evropská sahara.“ V těsné blízkosti kosy se nachází přístav Klajpeda. Turisticky populární jsou tu i památky připomínající dobu křižáků. Takovou památkou je třeba krásný ostrovní hrad Trakai.

Litva patří do Evropské unie, ale zatím jako měnu používá Litasy. Litva má o hodinu víc než my, nachází se tedy ve východoevropském časovém pásmu. Litva sousedí se státy Estonsko, Lotyšsko, Rusko.

Online mapa Litvy

Dále doporučujeme: « Mapa: Lichtenštejnsko | Mapa: Lotyšsko »