Mapa: Nizozemsko

Vlajka Nizozemska / HolandskaHlavní město: Amsterdam | Rozloha: 41 526 km² | Počet obyvatel: 16 593 225 | Jazyk: holandština

Jak už sám název napovídá, země je tu proklatě nízko. Někdy dokonce pod úrovní moře. Nizozemí, nebo též Holandsko, je nejníže položeným evropským státem. Je to jedna ze zemí Beneluxu, spolu s Belgií a Lucemburskem. Ikonami země se staly větrné mlýny a tulipánová pole. V případě větrných mlýnů se není čemu divit, když tu nemají hory, vítr si od moře pěkně fouká bez toho, aby někde narazil.

Hlavním městem Nizozemí je Amsterdam, proslulý svým volnomyšlenkářstvím. Zdejší čtvrt Červených luceren je světoznámý pojem. Skoro tu neexistují tabu, homosexualita je přijímaným jevem, kuřáci marihuany se shlukují v Coffee shopech. Světoznámá jsou i kontroverzní muzea sexu či marihuany.

Na život v zemi má vliv i její poloha. Vzhledem k nízké nadmořské výšce zde muselo být moře vysušováno, aby se získala úrodná půda. Krom toho se také staví četné zábrany a hráze, které zemi chrání před ničivými záplavami.

Nizozemí náleží největší světový přístav, Rotterdam, mezi další velká města patří Hague, Utrecht či Leeuwarden.
Nizozemí náleží k Evropské unii a platí tedy eurem. Časové pásmo je stejné, jako v České republice, tedy středoevropské..

Online mapa Nizozemska

Dále doporučujeme: « Mapa: Německo | Mapa: Norsko »