Mapa: Norsko

Vlajka NorskaHlavní město: Oslo | Rozloha: 385 252 km² | Počet obyvatel: 4 858 200 | Jazyk: norština
Norsko je jednou ze zemí nacházejících se na Skandinávském poloostrově. Pro tuto zemi je charakteristické hlavně krásné rozeklané pobřeží nazvané fjordy. Největší z fjordů se zakusují do pevniny až do hlouby dvou set kilometrů, nejslavnější a největší se jmenuje Sognefjorden.

Velká část Norska je hornatá, hory protínají divoké říčky spadající prudce do ledovcových údolí. Sever země leží až za severním polárním kruhem, takže si zde člověk může vychutnat polární noci i dny, stejně jako polární záři. Tu však jen za nejčernější polární noci. Za polárním kruhem se nachází i norská souostroví Lofoty a Vestfály, která proslula hojností ryb. Malebné rybářské vesničky na pobřeží Norského moře mají nepopiratelné kouzlo. V Norsku se také nachází nejsevernější výběžek evropské pevniny, Nordkapp.

Hlavním a největším městem Norska je Oslo. Nachází se jak jinak, než na jednom z fjordů. Architekti byli k městu natolik šetrní, že jej ušetřily obrovských neforemných budov a tak Oslo působí trochu domáckou atmosférou. Dalšími velkými městy jsou kupříkladu Trondheim, Narvik či Hammerfest.

Norsko je tradičně neutrální zemí, do Evropské unie tedy nepatří. Používanou měnou tu je norská koruna. Časové pásmo je středoevropské, stejně jako v České republice.

 

Dále doporučujeme: « Mapa: Nizozemsko | Mapa Polska »