Mapa Polska

Vlajka PolskaHlavní město: Varšava | Rozloha: 312 679 km² | Počet obyvatel: 38 130 302 | Jazyk: polština
si v průběhu dějin získalo reputaci silně nábožensky orientované země. Tuhle tezi jen podpořil fakt, že papež Jan Pavel II. byl Polák. Říká se, že se Poláci měli k víře silný důvod. Vždyť o jejich území se neustále vedly spory a války.

Po celém Polsku se nachází místa, jež připomínají slavnou minulost polských rytířů. Historické hlavní město Krakov je toho skvělou ukázkou. Nad řekou Vislou se tu tyčí krásný hrad zvaný Vavel, které město po staletí chránil před „nezvanými hosty.“ Krakov je i sídlem nejstarší polské university, druhé nejstarší ve střední Evropě, založené roku 1364.

Vzhledem k strategicky nevýhodné poloze byla nakonec hlavním městem ustanovena Varšava, město nikoliv tak výstavní, nicméně lépe situované. Avšak i to málo, co ve Varšavě bylo k vidění, zdevastovala druhá světová válka.

Polsko leží na pobřeží Baltského moře, kde se nachází také jedna z nejkouzelnějších přírodních scenérií této rovinaté země, národní park Slovinski, pokrytý roztodivnými tvary písečných dun. U Baltu se nachází také dva významné polské přístavy, Štětín a Gdaňsk.

Polsko je členem Evropské unie, ale zatím se zde jako měna stále používá zlotý. Časové pásmo tu je středoevropské, tedy oproti nám není čas posunutý.


Dále doporučujeme: « Mapa: Norsko | Mapa Portugalska »