Mapa Slovinska

Vlajka SlovinskaHlavní město: Ljubljana | Rozloha: 20 273 km² | Počet obyvatel: 2 054 199 | Jazyk: slovinština

Slovinská republika, nacházející se na severu Jadranského moře, která dříve bývala součástí Jugoslávie. Stejně jako další státy na Balkánském poloostrově se i Slovinsko může pyšnit jak krásnými horami, tak pěkným pobřežím. Zdejší část Alp, nazvaná Julské Alpy je populární pro milovníky vysokohorské turistiky. Výšlap na Triglav je oblíbenou „kratochvílí.“

Hlavním a snad i nejvýstavnějším městem země je Ljublana s kouzelnou architekturou, které dominuje Ljublanský hrad. Nemálo připomíná alpská města v Rakousku a Itálii, narozdíl od nich však trpí četnými zemětřeseními. Díky četným přestavbám městu nakonec zůstala vcelku nová klasicistně - secesní tvář. Neodmyslitelným prvkem ve tváři města jsou četné mosty přes řeky Ljublanica a Sáva. Dalšími významnými Slovinskými městy jsou Maribor či Cejle.

Slovinsko patří do Evropské unie, až donedávna byla využívána měna Tolar, dnes se běžně platí eury - země již patří do eurozóny. Časový posun není oproti naší republice žádný, Slovinsko leží v středoevropském časovém pásmu.

Dále doporučujeme: « Mapa: San Marino | Mapa Srbska »