Mapa Španělska

Vlajka ŠpanělskoHlavní město: Madrid | Rozloha: 504 782 km² | Počet obyvatel: 46 063 511 | Jazyk: španělština

Španělsko zabírá značnou část Pyrenejského poloostrova. K území Španělska náleží krom značné části zmiňovaného poloostrova i dvě turisty hojně vyhledávaná souostroví, Baleáry a Kanárské ostrovy, druhé z nich geograficky náleží Africe. Španělsko je z velké části hornaté, vnitrozemí pokrývají četné náhorní plošiny. Díky horám je nebývale klimaticky rozdílné. Zatímco ve vnitrozemí je kontinentální klima, na jihu ve slunné Andalusii panuje klima středomořské.

Díky blízkosti Afriky, jmenovitě např. Maroka, bylo Španělsko po dlouhou dobu ovlivňováno muslimskou kulturou. Na jeho území se rozkládalo i poslední muslimské království v Evropě. Krásnou ukázkou muslimské architektury je kupříkladu pevnost Alhambra v Granadě (viz. mapa Granady). Španělsko přímo sousedí s Francií a Portugalskem.

Hlavním městem Španělska je Madrid, vnitrozemské město v horách, proslulé pro krásnou architekturu. Významnou památkou je obrazová galerie Prado či krásná katedrála Almudena. Světoznámým je i město Barcelona vystavěné z velké části ve stylu Art Nouveau. Moderní architekti se tu vyřádili. Nejslavnější moderní stavbou Barcelony je katedrála Sagrada Familia, kterou projektoval Antonio Gaudí. Kulturně významným městem je i Toledo, historické centrum středověkého Španělska.

Španělsko patří do Evropské unie a jako měnu používá euro. Časové pásmo je stejné jako v České republice, tedy středoevropské.

Jedním z ostrovů které náležejí Španělsku je také Mallorca. Ta patří mezi oblíbené turistické destinace, turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů tamního obyvatelstva. Hlavním městem je Palma de Mallorca.

Španělské království se dělí celkem na 17 autonomních oblastí či společenství: Andalusie, Aragonie, Asturské knížectví, Baleáry, Baskicko, Extremadura, Galicie, Kanárské ostrovy, Kantábrie, Kastilie-La Mancha, Kastilie a León, Katalánsko, La Rioja, Madrid, Murcie, Navarra, Valencie.

Dále doporučujeme: « Mapa Srbska | Mapa Švédska »