Mapa Švédska

Vlajka ŠvédskoHlavní město: Stockholm | Rozloha: 449 964 km² | Počet obyvatel: 9 316 000 | Jazyk: švédština

Švédsko je největší ze států nacházejících se na Skandinávském poloostrově. Hraničí s Finskem a Norskem. Zatímco jih země je vcelku rovinatý, pokrytý četnými jezery, na severu, v oblasti zvané Laponsko je tomu úplně jinak. Do ostrých ledovcových údolí vklíněných mezi horské hřebeny spadají divoké horské potůčky.

Sever země se nachází za polárním kruhem, takže tu půlku roku má vládu polární noc či den. Traduje se, že tento režim příliš neprospívá lidské psychice, přeci jenom půlroční tma není nic příjemného. Na druhou stranu, polární noc můře být prozářena nádhernou polární září, aurorou borealis.

Kultura země nese jasné znaky germánských a vikingských kultur a to jak severskou architekturou, tak četnými runovými kameny a megality.

Hlavním a největším městem je Stockholm, takzvané “benátky severu”. Stejně jako většina dalších měst byl vystavěn v moderním duchu. Nejpodivuhodnější na městě je počet muzeí, v tom se mu sotva nějaké jiné evropské velkoměsto vyrovná.

Dalšími velkými a významnými městy jsou Malmö, Upsalla a Götenborg. proslulo pro výrobu skvělé oceli, historický odkaz k tomuto průmyslovému odvětví je k nalezení ve Fallunu, tam se ruda těžila už od sedmnáctého století.

Švédsko je členem Evropské unie, nicméně nadále se zde platí Švédskou korunou. Časové pásmo je zde stejně jako u nás středoevropské, není tu tedy žádný časový posun.

Dále doporučujeme: « Mapa Španělska | Mapa Švýcarska »