Mapa Švýcarska

Vlajka ŠvýcarskoHlavní město: Bern | Rozloha: 41 285 km² | Počet obyvatel: 7,92 mil. | Jazyk: němčina (63,7%), francouzština (20,4%), italština (6,7%), rétorománština

Horský stát nacházející se v evropském vnitrozemí, vklíněný mezi horský masív Alp. Ostré vrcholky Alp se staly jakýmsi synonymem pro Švýcarsko. Pohled na Matterhorn se stal snad nejznámějším panoramatickým obrázkem.

Švýcarsko proslulo nemalým množstvím artefaktů, od hodinek po švýcarské armádní nože, které zná snad každý správný zálesák. Velká švýcarská města jsou známa jako světová finanční centra. Traduje se, že když se člověk prochází v ulicích Ženevy, pod jeho nohama jsou ukryty sejfy plné zlata. Ženeva je druhým největším městem země. Největším, ale ne hlavním městem je Curych, město evropského bankovnictví, prý jedno z nejglobalizovanějších měst na světě.

Švýcarská města se vyznačují upravenými fasádami a uspořádanými budovami citlivě zasazenými do okolní krajiny. Mnohé ze švýcarských měst se nachází na břehu některého z velkých jezer. Známé je kupříkladu panorama Lucernu a krytého dřevěného mostu vedoucího přes jezero.

Hlavním městem je Bern, poklidné upravené město spojované se jménem geniálního fyzika Alberta Einsteina.
Švýcarsko je tradičně neutrální zemí nepatřící do Evropské unie. Je s ní však svázána mnoha smlouvami, včetně té Schengenské o volném pohybu osob. Jako měnu používá Švýcarský frank, jednu z nejoceňovanějších měn světa se kterou se platí také v Lichtenštejnsku. Časové pásmo je stejné jako v České republice.

Dále doporučujeme: « Mapa Švédska | Mapa Ukrajiny »