Mapa: Turecko

Vlajka TureckaHlavní město: Istanbul | Rozloha: 780 580 km² | Počet obyvatel: 68 109 469 | Jazyk: turečtina

O tom, jestli Turecko patří do Evropy nebo ne se vedou četné spory. Někdo říká, že Turci natolik ovlivnili evropskou historii, že do Evropy patří, někdo tvrdí, že jsou natolik kulturně odlišní, že to není možné. Faktem zůstává, že část Turecka se skutečně geograficky nachází v Evropě, oddělená průlivy Bospor a Dardanely od větší části asijské.

Turecko je zemí vcelku hornatou, s klimatem příjemným, středomořským, což z něj činí zemi ideální pro davy turistů. Krom toho je západ Turecka doslova poset antickými památky. Těsná blízkost Řecka se na kultuře v zemi nemálo podepsala. Do toho všeho se míchají památky z dob osmanských a byzantských. A příroda není pozadu. Z historických památek namátkou jmenujme třeba Efes či Tróju, z těch přírodních třeba jezero Van, či bělostně krásné svahy Pamukkale.

Hlavním městem je vnitrozemská Ankara, ačkoliv kulturním centrem celé země je Istanbul, město na průlivu Bospor. Istanbul proslul pro kouzelné památky, zejména palác Topkapi, Modrou mešitu nebo chrám Hagia Sophia.

Turecko do Evropské unie nepatří a jako měna se zde užívá nová turecká lira. Časové pásmo je tu východoevropské, tedy je tu o hodinu víc než v České republice.

Online mapa Turecka

Dále doporučujeme: « Mapa: Slovensko | Mapa Řecka »