Mapa Ukrajiny

Vlajka UkrajinaHlavní město: Kyjev | Rozloha: 603 700 km² | Počet obyvatel: 46 337 340 | Jazyk: ukrajinština

Ukrajina je jednou z bývalých sovětských republik. Nachází se na východě Evropy v převážně rovinaté oblasti, která je jednou z „obilnic“ Evropy. Ukrajinské hory se nacházejí na západě země, která mezi Čechy proslula vesničkou Koločava, kam Ivan Olbracht umístil děj svého románu o Nikolu Šuhajovi. V oné vesničce se dnes nachází i Olbrachtovo muzeum, místní začínají rozumět česky, zkrátka se tu pomalu formuje malá česká enkláva.

Ukrajina však proslula i v negativním smyslu a to černobylskou havárií jaderné elektrárny, které jsou dodnes přisuzovány všemožné choroby vyskytující se v okolí.

Na Ukrajině se nachází geografický střed Evropy. Populární částí Ukrajiny je krom Koločavy také poloostrov Krym, dříve oblíbené turistické letovisko. V únoru-březnu 2014 probíhá v oblasti poloostrova Krym vojenská operace, jejímž výsledkem může být odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku.

Hlavním a největším městem Ukrajiny je Kyjev, moderní upravené velkoměsto s mnoha pravoslavnými kostely. Dalšími vělkými městy jsou Lvov, Charkov či Oděsa.

Ukrajina nepatří k Evropské unii, ačkoliv se snaží o vstup. Platí se zde Hřivnami, časové pásmo je zde východoevropské, je tu tedy o hodinu více než u nás.

Dále doporučujeme: « Mapa Švýcarska | Mapa Vatikánu »