Mapa: Velká Británie

Vlajka Velké BritánieHlavní město: Londýn | Rozloha: 244 110 km² | Počet obyvatel: 60 094 648 | Jazyk: angličtina

Britské ostrovy odděluje od pevninské Evropy kanál La Manche, čili English channel. Záleží na tom, z jakého břehu kanálu se na to díváte. Kanál učinil Británii prakticky nedobytnou po mnohá století. Posledním, komu se podařilo Británii napadnout byl Vilém Dobyvatel v roce 1066. Velká Británie se dělí na čtyři historické země: Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko. K těmto zemím samozřejmě náleží četné ostrovy v Atlantiku, Shetlandy, Falklandy či Hebridy.

Británie a Britové prosluli svým suchým humorem a nepříliš chutným jídlem. Obojí je často terčem vtipů. Na druhou stranu, je anglické město Liverpool domovem slavných The Beatles, to jistě „kulturní neúspěchy“ kompenzuje.

Když se řekne Velká Británie, každý si asi představí něco jiného, ale často se budou opakovat věci jako megality Stonehenge, jezero Loch Ness či hlavní město Londýn. Ten je proslulý pro hodinovou věž Big Ben, jejíž zvuk se stal díky vysílání BBC proslulý po celém světě. A nejen Big Ben, ale i Westminsterské opatrsví, Tower Bridge, Tower, muzeum voskových figurín a mohli bychom pokračovat do nekonečna.

Krom Londýna, jsou významná i hlavní města historických zemí, Edinburgh ve Skotsku, Cardiffe ve Walesu a Belfast v Severním Irsku. A pak samozřejmě města jako Newcastle, York, Liverpool či Birmingham.
Velká Británie patří do Evropské unie, ale nadále jako měnu používá Britskou libru. Časové pásmo je zde samozřejmě greenwichské, tedy čas je zde posunut o hodinu dozadu oproti České republice.

Online mapa Velké Británie - Anglie, Walesu, Skotska a Seversního Irska

Dále doporučujeme: « Mapa Řecka | Mapa: Česká republika »